Razumevanje psihologije konj
Postavite se v vlogo konja. Ste žival-plen. Vse vaše življenje poskušate ne končati kot kosilo živali-plenilca. Oči na vsaki strani glave vam omogočajo skoraj 360 o vid…
Bližajoče se potencialne plenilce lahko vidite v vseh smereh in ste ves čas na preži. Za vaš izostren sluh lahko vsak šum ali nenavaden zvok pomeni bližajočega se plenilca (šumeča plastika lahko zveni točno tako). Za žival-plen, kakršna ste, lahko trenutek obotavljanja pomeni življenje ali smrt.
Vi, konj, ste popoln atlet. Glede na to, da je beg vaše osnovno sredstvo preživetja, je vaša prva misel vedno – pobeg. Skrbite, da niste nikoli v zaprtem ali ozkem prostoru, kjer je ena ali več smeri pobega blokirana. Vaša hitrost je vse, kar imate, če pa ste potisnjeni v kot brez izhoda, vam ostane le še eno: borba na življenje in smrt. Imate bliskovite reflekse, lahko usekate in brcnete v enem samem gibu. Ponavadi niste agresivni, rajši zbežite kot se borite, v brezizhodnem položaju pa boste storili dobesedno vse, da se ubranite.
Plenilci (ljudje) so lahko prepoznavni. Oči imajo na sprednji strani glave, hodijo drzno in naravnost k stvari, ki jo želijo. Vonj jih izdaja, kaj jedo (meso). Osredotočeni so na vas, ko vas lovijo in poskušajo ubiti, vendar prav hitri niso. Brez možnosti ste le, če vas presenetijo ali če lovijo v tropu.{+++}
Osnove psihologije konj
Da bi razumeli psihologijo konja, morate najprej razumeti njegov pogled na preživetje, kajti skoraj vse njegove reakcije temeljijo na tej njegovi želji po preživetju. Povedano s preprostimi besedami; samo štiri stvari so pomembne za konja: 1)varnost, 2)udobje, 3)igra in 4)hrana.{+++}
Ko se konj počuti varnega, si bo prizadeval , da mu bo ugodno. Če se bo počutil varno in udobno, se bo igral. Konji so namreč izredno igrive in družabne živali. Zadnja v tej vrsti je hrana. Vse, kar opisujem, še posebej velja za konje, ki živijo v svetu obkroženem z ljudmi in to vam bo verjetno pomagalo razumeti, zakaj s korenjem ne boste premamili konja, da bi vstopil v kovinsko kletko na kolesih (prikolico za konje). Vse preveč je zaskrbljen za svojo varnost!
Glede na to, je ”Prijateljska igra” ena najpomembnejših iger, ki se jih igrate s konjem. Če konj ni čisto prepričan glede vas, oz. je še vedno boječ, vam govori, da vas še vedno doživlja kot plenilca. Torej mu morate dokazati, da čeprav ste videti kot plenilec in imate tak tudi vonj, ga ne boste ogrozili ali ranili, pa četudi bi ga lahko. Konji se namreč ne bojijo bolečine, bojijo se, da bi jih ubili.
Ugodje in nelagodje
Za varnostjo sta ugodje in nelagodje tista občutka, ki vzpodbujata in oblikujeta konjevo obnašanje.
Nelagodje je tisto, ki vzpodbudi konja, da si poišče ugodje. V lekcijah ”Partnerstva” se boste učili o ”Štirih stopnjah”. V teh štirih stopnjah ugodje izginja in končno vzpodbudi konja k reakciji, ki mu prinese ponovno ugodje. Takoj, ko pravilno reagira, nelagodje izgine. Nauči se, kaj je potrebno narediti, da doseže stanje ugodja in naslednjič naredi enako iz istega razloga. Vsako komuniciranje s konjem vsebuje na nek način vplivanje na njegovo ugodje in trenutek opustitve je tu bistveni faktor!
Beseda o kaznovanju:
Konji se ne odzivajo na kaznovanje. Ne razumejo namreč ničesar, kar se zgodi po trenutku, ko so nekaj naredili in vse, kar boste dosegli s kaznovanjem je, da se bodo začeli bati na čustvih temelječih dejanj plenilca.
Ključ za dosego cilja je ojačanje. Recimo, da se konj nasloni na kaktusovo bodico; v trenutku, ko se umakne, doseže ugodje. V nasprotnem primeru pa, dokler vztraja v napačni smeri, se pritisk stopnjuje. Ojačanje se mora zgoditi v istem trenutku. Razlika med kaznovanjem in ojačanjem je torej v odnosu in trenutku.
Kaznovanje je nasilno dejanje, dejanje plenilca in mnogokrat vsebuje tudi jezo. Ojačanje ne vključuje čustev, zdi se, kot da ga je povzročil konj sam (kot npr. ko se zaleti v vaš komolec, ko vas poskuša ugrizniti!) in je trenutno. Zgodi se kot posledica konjevega dejanja in ne kot naša volja. Kaznovanje je prepozno. Če ojačanje ni trenutno, ga bo konj zelo težko povezal s svojim dejanjem. Dokler bo človek kaznoval konja, mu kazal svojo jezo ali agresijo, ga bo konj dojemal kot plenilca, ki mu ne gre zaupati in to bo vplivalo na njun odnos.
Pravočasnost je bistvenega pomena za dosego dobrih rezultatov. Bolj ko je trenutek opustitve pravočasen, hitreje se bo konj naučil. Ko boste napredovali stopnjo za stopnjo, boste opazili, da bo to ena od stvari, ki se bodo izboljšale.
Vaša govorica telesa, naučiti se gnati konja nazaj, od sebe s ”taščinim” pogledom ali ga vabiti naprej, k sebi z nasmehom na vašem obrazu, je zelo pomembna. Prav tako bodite sposobni sprostiti svoje telo, ko bo konj pravilno naredil, kar ste hoteli , tako na tleh kot na njegovem hrbtu, in konj se bo počutil lagodno.
Konji na veliko uporabljajo govorico telesa v obliki grdega pogleda, nazaj položenih ušes, nagubanega gobca, odprtih, za ugriz pripravljenih ust, dvignjene, za brco pripravljene noge, mahajočega repa. Svoj glas redko uporabljajo, npr. za medsebojno pozdravljanje, cviljenje med igro ali kot grožnjo. Predlagam, da se izogibate uporabi vašega glasu, dokler ne končate stopnje 3, oz. ”Oplemenitenja”. Razlog za to je, da boste bolj izdelali svojo govorico telesa in boste z njo učinkoviti. Uporaba glasu vam lahko prepreči uporabljati govorico telesa in 4 stopnje tako učinkovito, kot bi jih lahko uporabljali. Z glasom se tudi nagibate k izražanju strahu, razočaranja ali jeze. Zadržite v sebi in se nasmehnite. Naučili se boste prevladati ta čustva.
Kako se ne obnašati kot plenilec
Čisto preprosto, naredite ravno nasprotno, kot mislite,da bi morali! Uporabite obratno psihologijo. Npr., če želimo konja ujeti, se mu približujemo in približujemo in približujemo, konj pa se vsakič potrudi in nam pobegne. Nekaj tako preprostega, kot npr., da mu obrnemo hrbet ali se ustavimo in nasmehnemo vsakič, ko nas konj pogleda in se ritensko umikamo, če se nam želi približati, lahko vso stvar precej spremeni. Mogoče bo iz čiste radovednosti celo prišel sam do vas.
Nekoč me je nekdo spraševal o svojem konju, ki ga je bilo izredno težko ujeti in dejal je, da je poskusil že čisto vse, le na tla se še ni ulegel. Moj odgovor je bil, da bi mogoče moral narediti točno to. Razlog, da bi to delovalo, je v tem, da bi s tem naredil ravno nasprotno, kot bi naredil plenilec.
Konji so neprestano na preži, da ne bi bili ujeti. Najboljše, kar lahko naredite je, da jih naučite, da pridejo sami k vam, namesto da jih lovite. (Glej ”Lekcijo 2” o pristopu h konju. V ”Programu sožitje” se boste naučili še več o ” Igri lovljenja”.)
Približevanje in umik
Kot smo že omenili, ljudje k željeni stvari pristopijo direktno in brez obotavljanja. Pri konjih pa se približate, nato spet umaknete, dokler se ne počutijo varne.
Npr., konj, ki ga je strah, če se dotikate njegovih ušes, vam ne bo dovolil dotakniti se jih, niti se jim približati, pa vendar jih bo veselo drgnil ob drugega konja ali ogrado. Problema ne predstavljajo njegova ušesa, ampak plenilec.
Konji so še posebno občutljivi in zaščitniški do svojih najbolj ranljivih delov telesa: okrog glave, za ušesi, na bokih, pod trebuhom, pod koleni in podkolenicami, predelu okrog kolenske kite in pod repom. Zavedajo se, da lahko en sam udarec močnih šap v kateregakoli od teh predelov ogrozi njegovo življenje.
Raje kot da se s pasjo vztrajnostjo poskušate dotakniti ušes konja, za katera se boji, naredite nasprotno. Pretvarjajte se, da vas ušesa sploh ne zanimajo, niti poglejte jih ne.
Osredotočite se na ” Sedem iger”, da si pridobite konjevo zaupanje in spoštovanje. Potem uporabite metodo približevanja in umika, božajte ga, približujte se njegovim ušesom in se umaknite, še preden ga bo bližina začela motiti. Spet se približajte, ves čas z nasmehom na ustih in ritmom v vaših gibih. Glejte vsepovsod razen v ušesa. Kmalu ga boste lahko božali okrog ušes in konj bo povsem sproščen. Stvari pač ne morete prehitevati.
Približevanje in umik sta pomembna ključa do uspeha, vendar šele, ko ste vzpostavili odnos s ”Sedmimi igrami”.
Kar je pomembno ljudem ni nujno pomembno konjem
Ljudje imajo radi čiste, lepo negovane konje, v boksih in pokrite z odejami. Imajo jih ločene od ostalih konjev, da jih kateri ne obrca ali ogrize.
Konji imajo radi umazanijo in sovražijo bokse. Biti čist ni pomembno (pravzaprav uporabljajo umazanijo za zaščito pred insekti). Konjem je pomembno biti varen, da jim je ugodno in da imajo nekoga za igro. Biti obgrizen ali obrcan pač sodi k črednemu življenju in socializaciji in za mlade konje je vse to pač del odraščanja.
Poglejte s konjevega stališča. Kaj bi vam bilo ljubše: 100 ha za prosto divjanje in hrano, čreda za varnost in rekreacijo ali da vas imajo zaprtega v malem, omejenem prostoru; da delate vsak dan ali pa vas jahajo le tu in tam?
V omejenem prostoru in osamitvi se pri konjih pojavijo razumske in čustvene motnje. Tako imenovane ”sprijenosti”, kot so goltanje zraka, samopoškodbe, nasilno obnašanje, brcanje v steno, vihanje ustnic in ostali ponavljajoči se gibi kot nihanje z glavo, neprestano kopanje s prvimi nogami, so jasen znak mentalnega mučenja, ki se pojavi zaradi pomanjkanja svobode in medsebojnih stikov (socializacije).
Pri konjih v omejenih prostorih in osami velikokrat izbruhne nakopičena energija in razburjenje. Če se ne morejo igrati igre dominantnosti z drugimi konji, se jo bodo igrali z vami! Suvanje, brcanje, zaletavanje in prerivanje niso mišljeni kot napad na vas, so le igra, ki se jo igrajo konji. Naj vas njihova grobost ne preseneti, konji pač ne vedo, kako občutljiva bitja smo ljudje. Namesto kaznovanja za taka dejanja, raje poskušajte z uporabo ”Sedmih iger” vse to usmeriti v učenje.
V naši skrbi za konje prevzemamo odgovornost za konjevo fizično zdravje in prav tako za njegovo razumsko in čustveno zdravje, torej:
* dajte vašemu konju kolikor je le mogoče prostora
* dovolite mu druženje ali vsaj na nek način stike z drugimi konji
* vzpodbujajte ga razumsko, čustveno in fizično. ”Sedem iger” je najboljši način, ker so to enake igre, kot se jih konji igrajo med seboj v čredi
* več poudarka dajajte na njegovo notranje počutje kot na zunanji izgled. Kar seveda ne pomeni, da le-tega lahko zanemarite, pomeni le, da zunanji izgled ni pomembnejši od notranjega počutja. Kupili ali podedovali smo konje z vedenjskimi problemi, ki so bili celo agresivni do ljudi. Ko smo jih dali v čredo na pašnik, se je njihovo vedenje dramatično popravilo ali celo izginilo v vsega nekaj tednih. Konj je moral samo zadovoljiti svoje osnovne potrebe.
”Hlevske sprijenosti” velikokrat obravnavajo kot vedenjske motnje in konje kaznujejo ali jim nataknejo dovršene mehanične naprave. Nekatere od njih precej okrutne, s konicami npr.. Razlaga za ponavljajoče se gibe,oz. obnašanje kot je goltanje zraka, vihanje ustnic itd., je poskus konja, da bi vzpodbudil izločanje endorfinov. Endorfini povzročajo naravno dobro počutje ali otopelost, ki pomaga konju premagovati njegove težave. So kot mamilo, ki lahko povzroči močno odvisnost, ki konju predstavlja rešitev v dani situaciji.
Novejše študije so pokazale, da najhujši problem ni omejenost, pač pa je izolacija tista, ki povzroči vedenjske motnje. Pri konjih, ki živijo ob privezih, oz. jaslih drug poleg drugega, se te motnje ne razvijejo.
Konji so divje živali-plen, ki jih je človek udomačil. Kadar njihove osnovne potrebe niso zadovoljene, se to odrazi na njihovem razumu in čustvih in ta dva vidika sta nam najmanj vidna. Naša dolžnost je, da se naučimo poskrbeti za te potrebe in konju tako zagotovimo vsestransko dobro počutje v naši oskrbi.
Mislite kot konj
Za način mišljenja konj rad uporabim dva izraza: ”levi možgani” in ”desni možgani”. Ko konj uporablja ”leve možgane” , uporablja miselno stran možganov. Je umirjen, v stanju učenja in razmišlja o situaciji, oz. zahtevah.
Ko pa konj uporablja ”desne možgane”, ne razmišlja, ampak reagira po svojem instinktu. Ponavadi je v pobegniti ali boriti se položaju, kjer ni časa za razmislek.
Ko se s konjem igrate ”Sedem iger”, jih učite, da bolj uporabljajo leve možgane. Presenečeni boste, koliko več zaupanja bodo imeli in koliko manj bodo nepredvidljivi in ne bodo uporabljali desnih možganov.
Ko konj večino časa uporablja desne možgane, mu lahko pomagate, da začne uporabljati leve možgane. ”Bočna igra” št.6 in ”Yo-Yo igra” št.4 sta dva zelo učinkovita načina. Konj pri teku naprej lahko uporablja samo desne možgane in zategadelj lonžiranje ni učinkovit način za umiritev. Medtem pa mora pri hoji vstran, oz. bočno in nazaj, razmišljati, če ne, bi se mu zapletle noge ali pa se bi kam zaletel. Mirno vztrajajte, dokler ne bo sčasoma preklopil z desnih na leve možgane. Ko se bo to zgodilo, si bo pogosto lizal ustnice, oz. ”premleval”. (Kar bo počel tudi, ko ga boste naučili kakšne nove stvari.)
Čredni nagon
Naj vas potreba konja, da bi bil v čredi ali v bližini drugih konj ne preseneti. Čreda predstavlja varnost in čim se konj ne bo več počutil popolnoma varnega, bo nenehno preverjal, kje je čreda, ali se bo vrnil v njo. Enako se bo obnašal do hleva ali pašnika, ker se tam počuti varnega. Vrniti se bo želel vsakič, ko se bo počutil ogroženega, nelagodno, oz. ko se mu bo zgodilo kaj stresnega.
Več spoštovanja, kot ga ima do vas in do vaše vodilne vloge, manj bo navezan na čredo ali hlev. Če vi predstavljate varnost, bo ostal pri vas in ne bo iskal zavetja v čredi. Včasih se tega ne doseže popolnoma že v stopnji 1 ”Partnerstvo”, še posebno v ekstremnih primerih. Zagotovo pa boste to dosegli v stopnji 2 ”Sožitje” in stopnji 3 ”Oplemenitenje”.
Nasprotni refleks
Nasprotni refleks je instinkt, ki konju narekuje, da naredi ravno nasprotno od tega, kar želi plenilec. Gre za samoobrambno reakcijo. Konj bo reagiral nasprotno v naslednjih okoliščinah: ko ga bo strah, ko bo občutil bolečino, v jezi, v zmedi, pri nesporazumu in iz nespoštovanja.
Primeri nasprotnega refleksa so: grizenje, brcanje, umikanje, usločenje hrbta, vlečenje nazaj, suvanje, nasprotovanje uzdi, mahanje z repom, škripanje z zobmi, nazaj položena ušesa, upiranje premikanju naprej, vlečenje v desno, ko bi želeli v levo, itd.. Večina ljudi pojmuje te ”sprijenosti” kot znake neposlušnosti, čeprav so bolj povezani z odnosom plen-plenilec.
Poznavanje nasprotnih refleksov je bistveno za ”branje” konja kot tudi razumevanje, zakaj reagira tako, kot reagira. Da, nasprotni refleks pomeni, da vas konj ne ceni dovolj, vendar to izhaja iz pomanjkanja zaupanja in spoštovanja do človeka.
Tudi ljudje imajo nasprotni refleks. Postanejo zategnjeni v svojih glavah, telesih in se uprejo z vsemi štirimi ”šapami”. Lovijo in vlečejo vajeti, stiskajo in se oprijemljejo z nogami (kar plaši konja!). Strah, razočaranje in jeza so glavni vzroki. Nasprotni refleks boste presegli z doslednim sledenjem temu programu, ker boste z njim pridobili več razumevanja, več veščin, čustveno boste uravnovešeni in boste imeli svoje reakcije pod nadzorom. Za vse to je potrebno ”Vedenje”.
Reagiranje živali-plena
Ko se živali-plen prestrašijo, zmedejo, razjezijo, razočarajo ali so ranjene, se ”luknja pod repom” stisne in nekaj sili njihove noge k premikanju. Če jih ne morejo, bodo premaknili svoj rep, čeljust, ustnice, itd.. Vse to je znano kot obnašanje preganjanca.
Značilne reakcije so: vlečenje nazaj, brcanje, suvanje, grizenje, ščipanje, nazaj položena ušesa, strašenje, nasilno vedenje, postavljanje na zadnje noge, umikanje, usločenje hrbta, vlečenje vajeti, suvanje uzde, žvečenje uzde, dviganje glave, poplesavanje na terenu, upiranj premikanju, vlečenje nog za sabo, neodzivanje, preobčutljivost, nikakor vstopiti v prikolico za konje, zdrveti iz prikolice, vitje repa, upiranje bočnemu previjanju, upiranje navpičnemu previjanju, napenjanje vratu, ne ustaviti se, ne stati na mestu, kopanje s prednjimi nogami, ko je privezan, uleganje, ne odpirati ust pri zauzdavanju, zavračanje paste za razglistenje, povzročanje težav veterinarju pri njegovih posegih, opletanje z repom, ne pustiti se uloviti, rezgetanje drugim konjem, nikakor iti ven iz hleva, ves čas se držati črede, biti boječ za svoja ušesa, neobčutljiv gobec, ”ne morem, nočem, ja ampak točke”, preveč upogljiv, izza uzde, itd….
Reakcije plenilcev
Ko se plenilci prestrašijo, zmedejo, razjezijo, razočarajo ali so ranjeni, se ”luknja pod repom” stisne, noge se ne premaknejo, stojijo kot vkopani, otrdijo in skrčijo ”šape”.
Značilne reakcije (konjarjev) so: roke se v trenutku stisnejo in oprimejo vajeti, noge stisnejo konjev trup, trebuh se napne, sedalo se napne, nehajo dihati, ne trenejo z očmi, ker ne morejo misliti, zavzamejo borbeni ali obrambni položaj (položaj fetusa), kričijo, renčijo, udarjajo, brcajo, vlečejo, cukajo, trzajo, pojavi se želja po prevladi oz. dominantni refleks.
Štiri stopnje prijateljske odločnosti
Proces ”Štirih stopenj prijateljske odločnosti” vam pomaga učinkoviteje komunicirati. Blagim ljudem pomaga postati bolj odločen, nasilnim ljudem pa pomaga biti odločen, ne da bi bili pri tem besni ali zlobni. Ko konju postopno odvzemate ugodje, mu daste čas, da razmisli o svojem odzivu in končno, da se odloči, da se bo odzval v Stopnji 1 ali 2. Spozna, da se višjim stopnjam lahko izogne.
Stopnja 1 = minimalen dražljaj; stopnja 2 = podvojite 1; stopnja 3 = podvojite 2 (brez jeze ali zlobe); stopnja 4 = podvojite 3 (dokler se konj ne odzove). S tem, da prenehate v trenutku, ko se konj odzove, ga učite, da je naredil prav. Bolj ko spoznava, da je ugodje in opuščanje njegova nagrada, bolj se bo trudil za pravilen odziv na vašo zahtevo v stopnji 1.
Cono-logija
Gre za moj sistem biti na pravem mestu, kadar kaj zahtevamo od konja. Pomagal vam bo biti sistematičen in najti cono, ki jo bo konj želel obvarovati in se s tem odzval tako, kot boste želeli.
Poznavanje con vam bo omogočilo konja temeljito naučiti vdajanja pritisku. Npr. pri ”Igri kroženja št.5” vodite cono 1 in nato ženete cono1, da konja usmerite ven in naokrog, potem vodite cono 1 in ženete cono 4, da izklopite njegove zadnje noge in ga pripeljete nazaj k vam.
Obstaja 6 aktivnih con na konju in ena občutljiva (glej skico).
Prednje noge spadajo v cono 3, zadnje pa v cono 4. Konjeve zadnje okončine, vključno s predelom pod repom spadajo v cono 4. Coni 1, 4 in občutljiva cona imajo tudi notranjost: notranjost ust, nozdrvi, ušes in notranjost ”luknje pod repom”. (Obstaja tudi 7.cona, ki je konjev osebni prostor.)
Sedem iger
Sedem iger so igre, ki se jih konji igrajo med seboj. Razdelil sem jih v kategorije, ki vam bodo pomagale naučiti se, kako se jih igrati v smiselnem zaporedju. Dale vam bodo jezik za sporazumevanje s konji, povečale medsebojno zaupanje in izpostavile probleme med vami in konjem, hkrati pa vam bodo pomagale rešiti te probleme.
Večina ljudi ne zahteva prav dosti od svojega konja, ali pa počno, kar hoče konj, da bo le mir pri hiši. Nespoštljivega obnašanja se lahko celo tako navadijo, da ga sprejmejo kot normalnega. Ta program vam bo pomagal spremeniti vse to. Postali boste bolj pozorni na to, kako se, oz. se ne odziva vaš konj. Naučil vas bo, kako ga naučiti, da se bo odzival v okviru odnosa, ki temelji na ljubezni, jeziku in spoštovanju.
SEDEM IGER
Sedem iger je eden najboljših načinov, kako premagati težave pri vzpostavljanju komunikacije med konji in ljudmi. Gre za načrten pristop, ki temelji na igrah, kot se jih medsebojno igrajo konji, da med sabo vzpostavijo prijateljstvo in prevlado. Konj, ki neprestano zmaguje v vseh sedmih igrah, postane alfa žival v čredi. Moramo se naučiti, kako postati alfa našemu konju z enako strategijo, kot jo uporabljajo konji, namesto s silo, nasilnostjo in ustrahovanjem. Konji so po naravi živali, ki sledijo. Iščejo voditelje, ki so to po naravi. Pod dobrim vodstvom se znebijo strahu, se umirijo, postanejo zaupljivi in se odzivajo.
Spoznajte konja, preden se povzpnete nanj. Mit o tem, da konja osedlate in ga zajahate, je marsikoga privedel v težave.
Konj ima vso pravico povzročati vam težave, če vas ne pozna dovolj dobro ali protestirati proti načinu, na katerega ga obravnavate. Ne zajahajte ga takoj! Najprej vzpostavite odnos. S konjem rabite povezavo, razumevanje in sprejemanje. Potrebujete jezik, s katerim se bosta sporazumevala in se razumela.
Vaša dolžnost je, da postanete vodja vašemu konju in ga naučite, da bo mirnejši, bistrejši, pogumnejši, boljši športnik, da bo zaupal vaši presoji, poskusil narediti brez odpora vse, kar boste želeli od njega, se vdal pritisku, upošteval ovire, šel bočno in ritensko brez težav.
Sedem iger vam bo pomagalo pri vsem tem, hkrati pa bodo pokazatelj ”lukenj” pri razvoju vašega konja, da boste vedeli,zakaj so in kako se jih znebiti.
Prav vsaka stvar, ko jo boste počeli s svojim konjem, je ena ali pa kombinacija sedmih iger. Če boste vešči vseh sedmih tako, da boste naredili vtis celo na vašega konja, potem za vaju ne bo meja pri tem, kaj lahko naredita, ali se naučita ob upoštevanju pravega trenutka, odnosa in prave poti.
Vsako igro sem oštevilčil, ker je vrstni red iger zelo pomemben pri učenju konja.
Prve tri igre so osnovne oz. temelj vsega. So kot abeceda.
Prijateljska igra # 1
Ta igra prepriča vašega konja, da se ne boste obnašali kot plenilec, da ste prijatelj in vredni zaupanja. Pridobiti si morate njegovo zaupanje, da vam bo dovolil prijateljsko dotikati se ga po celem telesu. Če vam ne pusti dotakniti se kakšnega dela, to pomeni, da je do vas nezaupljiv. Z uporabo približevanja in odmikanja lahko napredujete do stopnje, ko se boste lahko brez skrbi dotaknili prav vsakega centimetra njegovega telesa ob tem, da mu bo vaš dotik v užitek. Potem napredujte in uporabite vrv, palice, zastave, plašče, (kar vam bo padlo na pamet) in se ga prijateljsko dotikajte z njimi in mu pomagajte, da postane pogumnejši, zaupljivejši in manj dvomljiv.
Bistvo: smehljajte se, ritem,približevanje in odmikanje, znižana stopnja občutljivosti
Igra ježevca # 2
Igra uči konja, kako naj sledi občutku in se umakne pritisku konic vaših prstov ali korenčkove palice. Pripravlja ga, kako se odzvati komunikacijskemu občutku (ali pritisku) vajeti, uzde, nog, itd.. Pritisk, ki ga izvajamo, je enakomeren, z občutkom (nikakor ne zbadanje v presledkih) in enakomerno narašča do trenutka, ko se konj odzove in v tem trenutku pritisk takoj preneha. Uporabljamo ga v štirih stopnjah, vsaka stopnja je progresivno močnejša. Popustimo samo,ko se konj odzove. Na ta način je opustitev pritiska tista, ki konju pove, da se je pravilno odzval. Tudi najmanjši poskus nagradite s takojšnjo opustitvijo pritiska, začnite ga božati (kot v prijateljski igri) in se mu nasmehnite.
Igro ježevca se igrajte v vseh conah. Bistvo: osredotočen pogled, enakomeren pritisk, štiri stopnje.
Igra gnanja # 3
Namen te igre je naučiti konja, da bo sledil vašim namigom, ne da bi se ga dotaknili. Ko boste napredovali skozi ta program, se bo postopno odzival na vse večjih razdaljah. Zopet so pomembne štiri stopnje brez spreminjanja ritma. Čim se konj odzove, se sprostite in nasmehnite. Gre za neke vrste ”tvorno, oz. smiselno strašenje”, vendar konja ne sme biti strah. Naučite se konja gnati v vseh smereh z uporabo vseh con.
Bistvo: osredotočen pogled, ritem, štiri stopnje.
Naslednje štiri igre so ”namenske” igre. Vzpostavili ste ”abecedne” igre, sedaj lahko iz njih sestavite ”besede” in ”stavke” novega jezika.
Yo-Yo igra # 4
S tresenjem 3,5 m povodca pošljite konja ritensko stran od vas. Potem ga pripeljite naravnost k sebi tako, da vaše roke narahlo polzijo po vrvi. Obstajajo štiri stopnje in ”vzvodi”, ki pridejo v poštev (več o tem v lekciji, ki je v vaši žepni knjižici-vodiču po Programu partnerstva).
Najprej se igrajte yo-yo počasi in na ravnem terenu. Ko vam bo šlo bolje, povečajte izziv in se jo igrajte na neravnem terenu, v vse hitrejšem tempu, preko palice ali kavalete ali na daljši vrvi.
S tem učite konja, da vas ne pohodi, ko ga vodite in da razvije občutek za ustavljanje in samostojno, oz. samonosno držo pri gibanju. Igra pomaga tudi kot protiutež za konje, ki izrazito vlečejo, izboljša tudi zaustavljanje.
Bistvo: jasnost, odzivnost, domišljija.
Igra kroženja # 5
Ne zamenjujte igre kroženja # 5 z lonžiranjem! Pri lonžiranju konja ženete znova in znova naokrog, pri čemer konj ne uporablja svoje pameti. Za razliko od tega pa igra kroženja # 5 vzpodbuja konja razumsko, čustveno in fizično in ga ob tem uči, da ostane ves čas povezan z vami. Vrv med vama ostaja ves čas nenapeta in vse skupaj bolj deluje na razumski povezavi, hkrati pa razvija pozitiven vzorec ali izvedbeni vzorec krivulj in krogov. Obstajajo trije deli te igre: pošlji, dovoli in pripelji nazaj. Ko konja pošljete v krog okrog sebe, se sprostite in ga prepustite samemu sebi. Smehljajte se, podajajte si vrv iz roke v roko za vašim hrbtom in prepustite konju odgovornost za vzdrževanje gibanja v krogu. Ne podlezite skušnjavi, da bi ga spodbujali s cmokanjem, ker se vse skupaj sprevrže v zdolgočasenost.
Naredita najmanj dva kroga in ne več kot štiri, drugače bo vaš konj pridobil na kondiciji, z njegovim razumom, oz. razmišljanjem pa bo ravno obratno. Sam uporabljam vseh sedem iger, da konju izboljšam razumsko, čustveno in fizično kondicijo.
Izredno pomemben je izklop zadnjih nog. To se zgodi, ko ga pripeljete nazaj k sebi (z zaustavljanjem konja na krogu bomo počakali do Programa sožitja (stopnje 2). Zaenkrat mora vaš konj razmišljati o tem, da se vrne k vam.) Tako ga naučite, da se kontrolira – razumsko, čustveno in fizično.
Bistvo: pošlji, dovoli, pripelji nazaj, štiri stopnje, konjeva odgovornost.
Bočna igra # 6
Gre za to, da konja naučite premikati se bočno, v levo in v desno enako brez kakršnihkoli težav. Da naredi to z lahkoto, je pomembno iz več razlogov: za razvoj upočasnjevanja, za menjavo vodilne noge, obrate in kot protiutež za ”naprej-holike” (kot npr. bivši tekmovalni konji!). Začnite počasi in v desno, pomagajte si z ogrado ali rampo, ki naj prepreči gibanje naprej. (Kako se to naredi brez ograje, se boste naučili v Programu sožitja.)
Bistvo: dolga vrv, cona 1 in cona 4, štiri stopnje.
Igra stiskanja # 7
Konji so po naravi klaustrofobični (strah pred malimi in zaprtimi prostori). Bojijo se majhnih, ozkih prostorov, ki z drugimi besedami pomenijo katastrofo za živali-plen. Igra stiskanja # 7 uči vašega konja poguma in umirjenosti, da se brez skrbi stisne skozi ozke prehode. Začnite s širokim prehodom in bolj ko konj postaja gotov sam vase, vse
bolj zožujte prehod, dokler ne bo širok samo 90 cm, kolikor je približno široka konjska prikolica.
Načela oz. osnove igre stiskanja # 7 lahko uporabite, da konja naučite skakati, iti v konjsko prikolico, preskakovati ovire, znebiti se strahu pred zategnjenim sedelnim pasom,…
Bistvo: hodite nazaj, začnite s širokim prehodom, štiri stopnje, praktični izzivi in uporabe.
!!! SAMO ZA INTERNO – NEKOMERCIALNO RABO !!!
Avtor: Pat Parelli.
Prevod: M.I.