Tetanus

Tetanus

2729
0
SHARE
(avtorica: Eva)

Kaj je tetanus in kako poteka

Tetanus je nenalezljiva kužna bolezen konjev, ki se ponavadi konča s smrtjo. Gre za to, da imajo konji v črevesju kot normalno mikrofloro bakterijo Clostridium tetani, torej se ta pojavlja tudi v konjskih figah in tako povsod v konjevem okolju. Tu je v neaktivni obliki, ki ni nevarna(spora). Nevarna postane, ko se konj poškoduje, bakterija pride v rano, ki pa se hitro zapre. Tako nastanejo pogoji brez kisika, v katerih se spora aktivira v “živo” bakterijo, ki začne izločati toksin. Toksin deluje na živčni sistem, ta pa na mišice, kar povzroči prekomirno in pretirano krčenje mišic. Konj postaja “trd”, najprej so take žvekalne mišice, nato se vse skupaj širi po telesu proti repu. Konj se ne more premikat, ne more jesti, piti, na koncu pogine v hudih bolečinah in zaradi paralize dihalnih mišic, torej zaradi zadušitve.{+++}

Preventiva

Tetanus se da zdraviti, če se s terapijo začne takoj v začetnem stadiju bolezni, sicer smo prepozni. Zato je predvsem pomembna preventiva.
Kdarkoli opazite kakšne poškodbe na konju, pa čeprav minimalne, pokličite veterinarja, da da konju tetanusni antitoksin. Ta prepreči bolezen, ko JE ŽE prišlo do poškodbe in zagotavlja kratkotrajno imunost. (Pogosto pride do poškodbe v ustih, če ima konj špice, zato pravočasno brusite zobe!!!!). Če pa želite konja zaščititi že prej, ga lahko cepite z antitetanusnim cepivom, ki ni isto kot tetanusni antitoksin ob poškodbah! Cepite lahko že žrebeta, starejša od dvanajst tednov. Najprej se naredi osnovo, to sta dve cepljenji v razmaku dveh mesecev, potem pa se cepljenje ponavlja na dve leti. V tem primeru konjev ni treba dodatno zaščititi ob poškodbah.

Klinična slika

Glede na to, da je tetanus zelo nevarna bolezen , naj napišem še nekaj o prvih vidnih znakih te bolezni, da jo boste pravočasno prepoznali. Ko pridete v hlev, pokličete konja in ko se ta obrne z glavo k vam, ima oko prekrito s tretjo veko (žmurko), kar izgleda kot belo oko. Ušesa stojijo narazen in mišice na njih so močno napete, nozdrvi so razširjene in trde. Potem opazite, da konj ne more žvečiti, hrana mu visi iz ust… Proces se širi na prednje, nato na zadnje noge, nato otrdi trup… Tudi če niste prepričani, da gre za tetanus, pokličite veterinarja, lahko vam še reši vašega prijatelja!

Zdravljenje tetanusa

Če najdemo rano, ki bi bila lahko vstopno mesto bakterije, jo speremo s peroksidom , konju lokalno na rano in sistemsko dajemo antibiotike, da preprečimo nadaljne razmnoževanje mikroorganizma. Konja se sedira, pomiri, ker vsak stres še pospeši krčenje mišic. Dajemo mu tudi analgetike, ker tetanus boli! Toksina ne moremo uničit, lahko pa pomagamo konju, da ga premaga sam. Ker sam ne more jesti, ga hranimo po sodi, tekočino dobiva prek sonde in v obliki infuzije. Konja namestimo v miren, suh in zračen hlev in ga pustimo kar se da pri miru.

Vendar je terapija uspešna le v začetnih stadijih bolezni, ko se še ni sprostilo veliko toksina.

No, tole je na kratko o tetanusu, vsem vam in vašim konjem želim, da ga ne bi nikoli doživeli!

SHARE
Prejšnji članekTendinitis
Naslednji članekRazlaga kriptorhidizma pri konjih

BREZ KOMENTARJEV