Članek objavljen v Reviji o konjih, marec 1999, ČZD Kmečki glas, d.o.o., 1001 Ljubljana, Železna c. 14, avtor: Anastazija Gselman in Andrej Šušek
Objestno divjajoča žrebeta, na gostem, zelenem travniku – kateremu ljubitelju konj ne bi ob tem pogledu srce hitreje bilo?
Toda žal izgleda resničnost čisto drugače. Mnoge za pašo konj primerne površine so zapuščene, zamočvirjene in pogosto močno okužene s črevesnimi zajedavci. Malo za rast nezahtevnih rastlin, ki so še na zanemarjenih pašnikih, daje le skromno krmo. Še na konjih se vidi, da se na takih pašnikih ne počutijo posebno dobro.
Propadanje travnikov je mogoče preprečiti s pravočasnimi agrotehničnimi ukrepi. Z usmerjeno nego pašnika lahko tako dobimo gosto, odporno in visoko hranilno travno rušo. Tudi problem parazitov lahko z enostavnimi ukrepi zelo omilimo; negovani pašniki so pogoj za zdrave in zmogljive konje.{+}
Pravilno vodenje paše
Konji obremenjujejo pašnik z gaženjem, globokim in selektivnim objedanjem in iztrebljanjem na določenih mestih bolj kot govedo in ovce. Zato je vzdrževanje zelo pomembno – dovolj dolgih premorov paše, da se travna brazda obnovi. Še bolj učinkovito pa je izmenično uporabljanje, na primer s pašo goveda ali s košnjo za seno. Vsaki paši konj naj sledi čistilna košnja, s katero preprečimo širjenje nezaželenih travniških rastlin. Če pri tem na površini ostane večja količina pokošene mase, moramo le to odpeljati, da preprečimo razredčitev travne ruše. Z rednim pobiranjem iztrebkov preprečimo ne samo širjenje plevelov po pašniku, temveč zmanjšamo tudi možnost okužbe s črevesnimi zajedavci oz. paraziti. Brananje pašnika po končani paši vodi do širjenja zajedavskih ličink od mest z blatom po celi površini. Poleg teh splošnih ukrepov je važno tudi gnojenje, ki zagotavlja optimalno rast rastlin.
Pri tem želimo naslednje:
- Pridelovati okusno in z mineralnimi snovmi bogato krmo, ki je po možnosti brez zajedavcev in povzročiteljev bolezni.
- Izoblikovati gosto in proizvodno travno rušo, ki je odporna na gaženje.
- Dolgoročno vzdrževati rodovitnost tal z dodajanjem hranilnih snovi glede na vrednosti, ki smo jih dobili s predhodno kemijsko analizo tal.
Osnovno gnojenje in apnenje po opravljeni analizi tal.
Vsake štiri do pet let naj se tla v jeseni analizirajo na založenost z osnovnimi hranilnimi snovmi (fosfor, kalij, magnezij), kot tudi na vsebnost kalcija. Glede na založenost tal dobi konjerejec priporočilo o snoveh za gnojenje. S tem se postavlja vprašanje, katera gnojila naj se v ta namen uporabijo. Pri pašnikih za konje moramo upoštevati nekatere posebnosti. S sestavljenimi ali kompleksnimi gnojili lahko sicer v enkratnem delovnem postopku potrosimo več hranil, ki pa so vezana na dana hranilna razmerja v gnojilih. Tako lahko pride pri posameznih hranilih do pregnojitve. To zmanjša ne le kakovost krme, ampak je neprimerno tudi zaradi varstva okolja. Z enostavnimi gnojili lahko bolje vplivamo na različne zahteve pašnikov na različnih lokacijah. Pri gnojenju s fosforjem lahko posežemo po cenejših gnojilih, saj v učinku na travinje ni praktično nobenih razlik. Za izgradnjo kostnega skeleta pri žrebetih je pomembno razmerje med kalcijem in fosforjem, ki naj bo v pašni ruši (iz fiziološkega stališča) od 1,5 do 2 proti 1. Pretirano gnojenje s fosforjem lahko povzroči, da pade razmerje kalcij : fosfor pod kritično vrednost 1 : 1, zaradi česar lahko pride pri mladih konjih do razvojnih motenj in do deformacij kosti.
Prekomerno gnojenje s kalijem (nad priporočili talne analize) ni smotrno, ker lahko kalij kot antagonist spodrine druge važne mineralne snovi. V tla, ki so že dovolj preskrbljena s kalijem, je potrebno dodajati magnezij in natrij s posebnimi specialnimi gnojili, ki ima dodatno vezane mikroelemente. Med pomembnejšimi je baker, ki ga na pašnikih pogosto primanjkuje. Glede na vsebnost kalcija pa za konje velja optimalna pH vrednost med 5,5 in 6. Če je potrebno gnojenje z apnom, lahko to storimo jeseni ali pozimi z žganim apnom. To zmanjša tudi število parazitov na pašniku.
Gnojenje z dušikom: Kvaliteta pred kvantiteto. Harmonična in uravnotežena prehrana rastlin naj bo cilj ne le pri osnovnem gnojenju, ampak tudi pri gnojenju z dušikom. Dušik je “motor” rastlinske rasti. Zaradi hitro delujočih nitratnih gnojil rastejo hitreje visoke trave, ki so manj vredne. To vpliva na kakovost krme. Zaradi enostranske pospešitve množične rasti, se pri pretiranem gnojenju z dušikom znižuje vsebnost mineralnih snovi v krmi. Prebitek beljakovin v krmi pa pri konjih povzroči kolike (krčevitih bolečin trebušnih organov). Zato zadošča na pašnih površinah 25 do 40 kg čistega dušika, na košnih površinah pa 30 do 50 kg dušika na hektar. Ker gre pri paši za konje zlasti za razmnoževanje kakovostnih mladih rastlin, je zelo pomembno, v kakšni obliki se uporablja dušik. Počasi delujoča dušična gnojila pospešujejo predvsem rast nižjih trav, ki tvorijo trdno in vzdržljivo rušo. Zaradi tega je kalcijev cianamid (apneni dušik) posebno primerno gnojilo za pašnike, kjer se bodo pasli konji. Njegov dušik deluje počasi in enakomerno več tednov. Visoka vsebnost visoko reaktivnega apna (odgovarja 55% CaO) deluje ne samo proti zakisanju tal, ampak zviša tudi predvsem vsebnost kalcija v krmi. Uspešni konjerejci prisegajo na apneni dušik predvsem zaradi njegovih učinkov na higieno paše. V prvih dneh po trošenju razvije to gnojilo z vlažnostjo tal cianamid, ki uniči jajčeca in ličinke črevesnih zajedavcev. Cianamid dobro učinkuje tudi proti mahu, kalečim plevelom in škodljivcem. Po dobrem tednu se cianamid spremeni (brez ostankov) v počasi delujoče oblike dušika, ki jih rastline lahko sprejmejo. Optimalni čas rabe za učinkovito delovanje cianamida na prezimujoče ličinke parazitov na pašnikih je zgodaj spomladi, nekako ob času cvetenja forzicije. Travna ruša naj bo osušena, površina tal pa vlažna.. V tem času raztrosimo 300 do 400 kg apnenega dušika na hektar, kar ustreza 60 do 80 kg čistega dušika na hektar. Kljub temu ni nevarnosti za rast ali izpiranje nitratov. Počasno in trajno delovanje apnenega dušika traja do druge porabe, tako da je dognojevanje potrebno šele za tretjo rast. Če obstaja akuten napad parazitov, se lahko vzporedno z medikamentozno ozdravitvijo raztrosi v juliju/avgustu druga količina apnenega dušika, in sicer približno 300 kg/ha. Po 10 dneh lahko konje spet spustimo na pašo. Poudariti je potrebno, da “pašna higiena” z apnenim dušikom ni nadomestek, ampak smiselna dopolnitev medikamentoznega tretiranja po živinozdravniku, saj prepreči ponovno okužbo konj na pašniku.
Povzetek
Gnojenje pašnikov za konje naj zagotovi optimalno kakovost krme in ustvari odporna tla za gaženje. Uravnovešeno in harmonično gnojenje pašnikov prepreči motnje pri preskrbi konj z mineralnimi snovmi. Izogniti se moramo enostransko povečani količini fosforja, kalija ali dušika, prednost pa dati počasi delujočim gnojilom dušika. Razmerje kalcija in fosforja v rasti naj bo najmanj 1,5 proti 1. Da preprečimo širjenje parazitov na pašniku, ne smemo uporabljati organskih gnojil. V ta namen uporabimo kalcijev cianamid (apneni dušik).
Anastazija Gselman
Andrej Šušek