(avtorica: Eva)
Tendinitis je poškodba tetive. Lahko je akuten ali kroničen, znaki in posledice pa so odvisni od vzoka, od tega, katera tetiva je prizadeta, na kateri nogi, ali je bila posamezna tetiva že prej poškodovana… Pomembna je tudi starost organizma in njegova obnovitvena sposobnost.
Kaj je tetiva?
Tetiva je del mišičnoskeletnega sistema, izhaja iz mišice in jo pritrjuje na kost. Zgrajena je iz čvrstega vezivnega tkiva, t.j. iz fibroblastov ter kolagenih in elastičnih vlaken, ki potekajo vzdolž tetive. Krvnih žil in živcev v sami tetivi ni, zato manjše poškodbe ne bolijo in ne krvavijo. Je pa dobro ožiljena in oživčena tetivna ovojnica, ki je podobno kot tetiva zgrajena iz vezivnega tkiva. Ta v prvi vrsti skrbi za prehrano tetive ter zagotavlja njeno drsenje in premikanje brez prekomernega trenja. Ob večjih poškodbah tetive, kjer je prizadeta tudi tetivna ovojnica, pa zato lahko pride do obsežnih krvavitev in je mesto poškodbe zelo boleče. Na mestih, kjer tetiva ni obdana z ovojnico, se prehranjuje preko kapilar iz okolnega tkiva.
Tetive opravljajo različne funkcije upogibanja in iztegovanaja sklepov glede na to, kje se nahajajo. Imajo pa skupno lastnost upirati se močnim vlečnim silam. Na čvrstost tetiv vpliva predvsem gibanje, več ga je, bolj prožne in močne so. Imobilizacija in neaktivnost pa tetive oslabijo in te so bolj podvržene poškodbam. Če pride do poškodbe tetive oz. do poškodbe kolagenih vlaken v tetivi, traja 13-15 mesecev, da se ta nadomestijo z novimi. Torej je poškodba tetive resna zadeva, ki dolgotrajno prepreči oz. omeji uporabo konja ter zahteva veliko potrpljenja in truda pri zdravljenju.{+++}
Tendinitis pri konju
Pri konju najpogosteje prihaja do poškodb globinske in površinske upogibalke prstov, večinoma na prednjih nogah, med bicljem in karpusom (zapestjem). Površinska upogibalka poteka po zadnji strani noge od komolca do druge prstnice in ima funkcijo upogibanja nadkopitnega in bicljevega sklepa. Globinska upogibalka leži pod površinsko in se spodaj pripenja na kopitno kost. Upogiba kopitni sklep in utrjuje bicelj.
Veliko pogostejša je poškodba površinske upogibalke, pojavlja se pri tekmovalnih in terenskih konjih, poškodba globinske upogibalke je tipična za vlečne konje in konje težkih pasem.
Kdaj pride do poškodbe?
Do poškodbe pride, če konja jahamo po mehkem, razmočenem terenu, kjer lahko prihaja do zdrsa nog, npr. v snegu, blatu… Tetiva se po domače “pretegne”, ker nanjo v trenutku delujejo premočne sile. Redkeje je vzrok direktna poškodba, kot je udarec ali če se konj brca z zadnjimi nogami v prve. Hitreje se poškodujejo konji, ki imajo mehak in nizko spuščen bicelj, preutrujeni konji po napornem delu ali konji z nepravilno nameščenimi bandažami. Konji z obolenjem zakopitnice (podotrohloza) začnejo “copatasto” hoditi, ker se globinska upogibalka priraste na to kost in ni več prožna. V vseh primerih pride do preobremenitve in pretrganja posameznih vlaken, pritiska na tetivno ovojnico, izliva krvi v tetivo in okolico. Sledi oteklina in vnetje tetive.
Klinična slika
Konj šepa ali pa tudi ne. Šepanje je lahko blago, opazno le v hodu na trdem terenu ali pa izrazito, v hodu in v kasu in to vsak korak. Na mestu poškodbe nastane bolj ali manj izražena oteklina, ki boli. Takoj po poškodbi drugih znakov ni videti. Kasneje tetiva zadebeli, se izboči in se tipa kot debela trda vrv. Če konju dvignemo in upognemo nogo ter s prsti narahlo tipamo tetivo, čutimo, kot da sta obe tetivi zraščeni. To lahko poskusite sami, za primerjavo pretipajte še zdravo nogo.
Diagnostika
Dokončno lahko tendinitis potrdi veterinar, in sicer z ultrazvokom tetive. Tako ugotovimo, za katero tetivo gre, na keterem mestu je poškodovana in v kakšnem obsegu oz. če sploh gre za poškodbo tetive ali so poškodovana druga tkiva na tem področju.
Zdravljenje
Za to lahko v največji meri poskrbite sami, z veliko mero potrpežljivosti do svojega bolnika.
Tudi takoj po poškodbi, ko opazite da nekaj ni v redu, lahko najprej pomagate sami. Poškodovano nogo hladite z ledenimi obkladki, ki jih menjajte na 10-15 minut prvih 24 ur. S tem boste preprečili oz. zmanjšali izliv krvi in oteklino. Pokličite veterinarja, ki bo konju dal analgetike in lokalni anestetik.
Kasneje se konju daje vsakih 10-14 dni mešanico vitaminov, heparina in lokalnega anestetika pod kožo ob tetivo. Prve tri tedne konj počiva, potem pa je priporočljivo dnevno sprehajanje v hodu, dvakrat na dan po pol ure, da se novo nastajajoča vlakna v tetivi lažje organizirajo. Bolečina na dotik in oteklina se ne smejo ponoviti, če se, je treba omejiti gibanje. Konj se lahko vrne na težje treninge šele po 6-9 mesecih ali še kasneje.
Pri poškodbi globinske upogibalke je potrebna še ortopedska podkev, ki je zadaj zaprta (okrogla) in nudi biclju oporo.
Prognoza
Ker je tetiva slabo prekrvavljena, redko pride do popolne ozdravitve. Na mestu poškodbe se razrašča brazgotinsko tkivo, ki je slabše kvalitete kot prvotno. Predstavlja šibko točko za prihodnje obremenitve, ni pa nujno, da se poškodba drugič pojavi na istem mestu. Pomembna je preventiva, kot je bandažiranje in izogibanje drsečim terenom.
Konji, ki so imeli poškodovano globinsko upogibalko, sicer lahko ozdravijo, ponavadi pa niso več sposobni za težko delo in treninge in se jih nameni za lažja dela ali za razplod.