Poškodbe

Poškodbe

4707
0
SHARE

(avtorica: Eva)

Poletje je čas konjenic, drugih prireditev s konji, konji so veliko na terenu, na pašniku…, torej je v tem času tudi veliko poškodb. Opisala bom nekaj najpogostejših, s katerimi se srečujem in kaj lahko naredite, kadar do njih pride.

Žulj na vihru

Žulj na vihru je precej komplicirana zadeva za zdravljenje, povzročimo pa ga relativno hitro. Prvi vzrok za njegov nastanek je nepravilno izbrano sedlo, ki pritiska na viher. Možno je tudi, da konj shujša, se zredi, pa sedlo, ki ga običajno uporabljamo, povzroči poškodbo. Pri dolgotrajnem jahanju se včasih zguba podsedelnica, konj se poleti hkrati tudi bolj poti in žulj je tu. Zato je zelo pomembno, da konja od časa do časa razsedlamo, pustimo da se posuši in šele potem nadaljujemo z jahanjem. Tudi dve podsedelnici namesto ene lahko preprečita žulj. Če pa žulj kljub temu nastane, velja da prej kot ga opazimo, hitreje se bo pozdravil. {+++}

Površinske žulje, kjer je samo rahlo obdrgnjena koža, lahko sami razkužite in posprejate s kakim antibiotikom v spreju (Auremicyn, Bivacyn…) ter preprečite muham dostop do rane.

Vendar je treba biti pri tem previden, ker se na površini vidi le odrgnina, spodaj pa je zgnečeno tkivo, ki ga na začetku ne opazimo. Po nekaj dneh to zgnečeno tkivo začne gniti, se zmehča, kar tipamo kot tekočino pod kožo, koža pa se na tem mestu stanjša in zmehča. Gnoj skuša na mestu, kjer je odrgnina, predreti kožo, zato je zelo pomembno, da se sam žulj na površini prehitro ne zaceli. Pogosto lastniki sami pozdravijo odrgnino, gnoj pa potem ostaja pod kožo in prodira navzdol v tkivo. Viher v takem primeru močno oteče, je zelo boleč, površina pa je toplejša od okolice.

Kadar pri vašem konju opazite takšne znake, brez odlašanja pokličite veterinarja, ker je potrebno začeti zdravljenje še preden je prizadeto kostno tkivo vretenc pod poškodbo.{+++}

Zdravljenje izgleda tako, da se predre koža na mestu žulja in se skozi njo vstavi cevka, drenaža, in sicer tako globoko, kot je globoka zmečkanina. Če je dno rane nižje kot je žulj, se na najnižjem mestu naredi še ena odprtina za drenažo, da lahko gnoj po njej prosto izteka. Skozi drenažo se rana nekaj dni izpira s 3% peroksidom in sicer toliko časa, da se ta neha penit. V hujših primerih se da direktno v rano tudi antibiotik. Konj mora dobiti tetanusni antitoksin, tudi če je cepljen, ter sistemske antibiotike, ki jih dajemo do tri tedne. Prve dni mu lahko dajemo tudi sredstva proti bolečinam. Izredno pomembno je, da mrčes ne pride do rane, ker jo dodatno inficira in podaljša zdravljenje. Šele ko so tkiva pod površino zaceljena in odstranimo drenažo, začnemo zdraviti samo kožo.

Tako komplicirani žulji na vihru so redki, a se pojavljajo, zdravljenje pa je dolgotrajno in drago.

Ostali žulji

Žulji se pojavljajo tudi po rebrih in po trebuhu, kadar se konji močno potijo in so dolgo ali nepravilno osedlani. Ti žulji navadno niso problematični, razkužimo jih s 3% peroksidom, namažemo z jodom ali cinkovo mastjo in jih sami lahko kar hitro pozdravite. Na konjenicah poleti sem opazila, da so pogosti tudi žulji v podpazdušju, kadar se konji zelo potijo, predvsem pri tistih, ki se jim koža na tem mestu zelo guba. Ni pravilo, ampak v večini primerov so to kobile, ki so večkrat žrebile in imajo ² raztegljivo ² kožo na trebuhu. Najbolje to pozdravite z jodom, ker suši kožo, ali pa samo razkužite in spustite konja za nekaj dni na pašnik, pa se rane same hitro zacelijo.

Rane na bicljih

Te rane nastanejo, kadar konji krešejo z nogami. Nekateri konji imajo tako stojo, da si ob hoji drgnejo biclje enega ob drugega, lahko pa do tega pride tudi, ko so konji zelo utrujeni, predvsem od hoje po asfaltu.

Rane izgledajo od odrgnin do bolj globokih, krvavih ran, konj lahko začne šepati, ker se skuša s tem izogniti nadaljnim poškodbam.

Konjem z nepravilno stojo bodo najbolj pomagali kovači, ker se s pravilno korekcijo kopit lahko počasi obrača kopita navznoter, biclje pa navzven. V vsakem primeru pa konjem pri jahanju namestimo ščitnike na noge, vendar tako, da jih na debelo podložimo z vato in dobro zategnemo. To naredimo zato, ker včasih konja ožulijo tudi sami ščitniki.

Površinske poškodbe lahko pozdravite sami, bolj globoke pa naj si ogleda veterinar, še posebej če noga oteče ali če konj kaže bolečine. Dokler se rane ne pozdravijo, konja ne jahajte.

Vreznine

Vreznine so pogostejše pri konjih na pašniku. Če jih je več skupaj, se lahko zbrcajo med sabo, še posebej, če so podkovani in se s podkvami lahko kar precej porežejo. Nevarno je tudi, če so pašniki ograjeni s pastirjem, saj se lahko konji zapletejo v žico in posledica so globoki vrezi. Včasih kadar konje krmimo s senom, v njem ostanejo vrvice od bal, ki so prav tako lahko zelo nevarne, čeprav se na prvi pogled ne zdi tako.

Vreznine se v večini primerov šivajo, vendar je pomembno, da je rana pri šivanju ni starejša od 24 ur. Bolj sveža je, hitreje se celi in manj je komplikacij, zato čimprej pokličite veterinarja. Kot pri večini drugih ran morajo konji tudi tu dobiti tetanusni antitoksin in antibiotike, po možnosti tudi analgetike. Rane na nogah se obveže.

Flegmona

Flegmona je gnojno vnetje veznega tkiva. Nastane hitro, v nekaj urah. Začne se s poškodbo kože, lahko tako majhno, da je niti ne opazimo. Skozi ranico na koži prodrejo bakterije, ki inficirajo podkožje in globlja tkiva, začne se proces vnetja in flegmona je tu. Kaže se kot trda, boleča in vroča oteklina, ki se hitro veča. Ponavadi se pojavi na nogah, lahko se širi po nogi navzgor, na trebuh…, pogosteje pa navzdol. Konj začne šepati. Če je ne zdravimo, se pod kožo začne nabirati gnoj, ki po nekaj časa nekje predre kožo in začne iztekati na površino.

Flegmona, Foto: konji.com
Flegmona, Foto: konji.com

Prvih 24 ur po začetku flegmone lahko sami ustavite njeno širjenje in sicer tako, da nogo hladite s hladno vodo. Priporočljivi so tudi obkladki z zdrobljenim ledom, ki jih ovijete okoli noge za približno petnajst minut in to ponovite vsako uro ali dve. Stalni ledeni obkladki bi namreč prizadeli cirkulacijo noge.

Po 24 urah je za hlajenje prepozno. V tem času mora konja že pogledati veterinar in začeti z intenzivno antibiotsko terapijo ter z nesterioidnimi antiflogistiki, ki manjšajo oteklino in lajšajo bolečine. Če je oteklina na nogi in ponavadi je, se nogo na debelo povije z vato, zato da jo greje.

Če prvi dan flegmone zamudimo, se jo zdravi enako, vendar pa po zdravljenju včasih ostane trda, neboleča oteklina, ki odvisno od mesta na nogi lahko ovira gibanje. Deloma jo lahko še zmanjšate z vsakodnevnim mazanjem s kremo Lasonil, ki jo dobite v lekarni brez recepta.

Flegmona je torej nevarna zaradi hudih bolečin in zaradi posledic, ki jih pusti, če je ne zdravimo.

Poškodbe so obolenja konj, ki jih v večini primerov znate pozdraviti lastniki konj sami. Vendar vseeno bodite previdni, male poškodbe so prav tako lahko vzrok za tetanus, hujša vnetja, abscese, sistemske infekcije, pogosto se rane zarastejo z živim mesom… Zato vam priporočam cepljenje konj vsaj proti tetanusu ter kadar niste prepričani, raje pokličite veterinarja.

SHARE
Prejšnji članekNedeljska bolezen
Naslednji članekTendinitis

BREZ KOMENTARJEV