Žrebitev – težko pričakovani dogodek

Žrebitev – težko pričakovani dogodek

4865
0
SHARE

Če ste se z vašo kobilo prebili skozi enajst mesecev brejosti, ste že skoraj zmagali. V pričakovanju “dneva D” posvetite pozornost na zunanje, očitne znake priprave na porod:

  • vime se lahko začne polniti z mlekom že cela dva meseca pred žrebitvijo, bolj intenzivno pa 2-4 tedne prej
  • seski se ponavadi povečajo oz. podaljšajo 4-6 dni pred porodom,
  • 1-4 dni pred žrebitvijo se na seskih začne pojavljati kolostrum, prvo mleko (vosek, smola), mleko lahko tudi očitno kaplja (največkrat posušene kapljice na “štrlečem” sesku pomenijo prihod žrebeta v naslednjih 24 urah!)

Če pozorno spremljate fizične in psihične spremembe, opazite tudi:

  • relaksacijo medeničnih ligamentov (povešenje trebuha), odpiranje vulve,
  • nemir, nestrpnost, pogosto uriniranje, simptomi, podobni koliki – leganje in vstajanje, nabijanje s kopitom, pogledovanje ali celo grizenje po trebuhu, potenje. Na splošno so to znaki prve od treh faz poroda. (Vendar nevarnost kolike ni izključena. Če takšno obnašanje traja več kot dve uri brez napredka v smislu žrebitve, pokličite veterinarja!) {+++}

V večini primerov bo dovolj samo tiho opazovanje – se pravi, če ste srečkovič, ki mu uspe prisostvovati porodu. Kobile preferirajo žrebiti ponoči, v miru in lahko do neke mere kontrolirajo čas poroda. Navkljub vašim pogostim obiskom hleva bo najbrž žrebila minuto po vašem odhodu. Čeprav je to dejstvo dokaj nevzpodbudno, ne skrbite. Kobile rabijo pomoč samo v izrednih primerih, ni pa odveč vedno imeti telefonsko številko veterinarja pri roki.

Pripravite kobili dovolj velik, čist, miren in varen prostor. Za nastilj je najbolje uporabiti slamo, saj se drobci žagovine ali oblancev lepijo na mokro žrebe in kobilo. Tudi dandanes ni nič narobe, če v toplejših mesecih kobila žrebi zunaj, imela bo dovolj prostora, pa tudi travnata podlaga je dosti bolj čista kot hlevska tla. Priporočljiva pa je trdna ograja izpusta, saj lahko mali nadebudnež v svojih prvih zaletavih poskusih tekanja kaj hitro pretrga trak pastirja… Pri nočnih obhodih čim manj vznemirjajte bodočo mamo. Prižiganje luči ali svetenje z baterijo je zanjo moteče. Bolje bo, da pustite prižgano medlo svetlobo. Uporaba kamere je še najmanj moteč, za lastnika pa predvsem ugoden način kontrole. Predvsem pozimi se prav vi lahko na tak način izognete prehladu ali še čem hujšem, ko vsaki dve do štiri ure (odvisno od števila drugih prostovoljcev pri hiši) lezete iz tople postelje v mrzlo noč). Na trgu pa obstajajo tudi alarmi, ki se ali obesijo kobili okrog vratu ali pritrdijo pod rep in se sprožijo ob začetku poroda.

Kako se lahko vi pripravite na porod

V dobi tehnološkega napredka je vsekakor nekaj samo po sebi umevnega, da boste s sabo imeli mobilni telefon, predvsem iz dveh razlogov – da v primeru težav oz. komplikacij takoj pokličete pomoč, in da imate pri sebi uro in tako merite čas poroda. Ko ste zaskrbljeni in nervozni, izgubite realen občutek za čas.

Kobili lahko ovijete rep s čistim povojem, a ne pretesno, da ne škoduje cirkulaciji. Prav tako lahko umijete vulvo in nogi z nežnim milom in temeljito izperete.

Porod je razdeljen na tri faze!

  • 1 Faza: Povprečno traja 1-2 uri, popadki “namestijo” žrebe v pravilno pozicijo za porod. Pritisk popadkov povzroči počenje zunanje membrane oz. mehurja pri posteljici in tako odteče večji del plodove vode.
  • 2 Faza: Ponavadi traja manj kot 30 minut. Tudi pri normalnem porodu lahko kobila skozi to fazo vstaja, lega ali celo valja, da bi spravila žrebe v normalno pozicijo za porod. Izpod repa najprej pokuka mlečna do modrikasto bela ovojnica, ki jo na prosto porivata prvi nogi, ena malenkost pred drugo, s kopiti, obrnjenimi navzdol. Tesno jima sledi nos, glava, vrat, ramena in nazadnje še zadnji nogi. Če opazite, da sta kopiti obrnjeni navzgor ali da prihaja ven drug del telesa kot normalno – pokličite pomoč. Razen v urgentnem primeru ni razloga, da bi žrebe vlekli. Izjema je obrnjen položaj žrebeta, ker mu grozi zadušitev, vlecite pa izredno previdno in ne na vso moč. Čakajte popadke, ko kobila sama potiska in ji samo previdno pomagajte. Nikakor ne navezujte žrebeta na kakršnekoli vrvi, “da bi lažje vlekli”. Z nepravilnim in premočnim vlečenjem lahko povzročite poškodbo kobilinega reprodukcijskega trakta, poškodujete žrebe ali prehitro pretrgate popkovino in s tem prekinete dovod kisika.
  • 3 Faza: Se začne po porodu in je v bistvu faza izločitve posteljice. Normalno traja 1-3 ure. Izločeno posteljico temeljito preglejte, če je cela. Za razliko od npr. krave, ki ima posteljico pripeto na maternico samo na nekaj točkah, je pri kobili ravno obratno, posteljica se drži skoraj cele površine maternice, zato je izjemno pomembno, da se izloči cela, saj že majhen košček-ostanek na steni maternice povzroči resne probleme – vnetje maternice in posledično tudi laminitis. Preglejte izločeno posteljico in če sumite, da je delci manjkajo, TAKOJ POKLIČITE VETERINARJA!

Zakaj takšna nuja? Vnetje maternice se razvija izredno hitro. Še največ možnosti za preživetje ima kobila, če se jo oskrbi v prvih 12 urah po porodu. Pomoč pri zaostanku posteljice mora biti strokovna! Nikakor na silo ne vlecite ovojnic, ker lahko povzročite hujše krvavitve in poškodbe maternice. Vse, kar lahko vi nudite kobili je to, da iz mren naredite vozel, če visijo globoko ven (obstaja nevarnost, da jih kobila pohodi in se tako sama poškoduje) in vzdržujete napetost oziroma rahlo vlečete za ovojnico. Ukrepanje v primeru zaostale posteljice ali suma ostankov v maternici prepustite veterinarju. Ostanki posteljice na steni maternice povzročajo brazgotine in kjer so brazgotine, obstaja velika možnost, da se ob naslednji brejosti posteljica ne bo mogla pripeti na to mesto, kar je za plod usodno.

Mogoče ste dobili občutek, da preveč poudarjam pomoč veterinarja. Izkušeni rejci lahko večino stvari (razen zaostanka posteljice) uredijo sami, vendar je v tej ” igri” v naših rokah dvoje življenj, zato ne bo nič narobe, če se z vašim veterinarjem pogovorite o poteku in morebitnih težavah že pred rokom žrebitve ter dogovorite o pomoči. Prav tako ni niti najmanj odveč, da se, tudi če je porod potekal normalno, naslednji dan oglasi pri vas, pregleda kobilo (za vsak slučaj glede notranjih poškodb in raztrganin), pregleda posteljico, če ste jo shranili in morebiti stisne injekcijo protiteles (in/ali odvajalo) žrebetu.

Poporodna skrb

Kljub vsemu navdušenju ob prihodu novega družinskega člana je pomembno, da si zapomnite naslednje preizkušene in pravilne smernice.

Ponavadi žrebe z energičnimi kretnjami glave samo pretrga ovojnico. Če se vam zdi, da mu ne bo uspelo, mu jo pretrgajte na nosu in se prepričajte, da diha.

Večina kobil si bo v mirnem in varnem okolju po fazi 2 odpočila. S popkovino je še vedno povezana z žrebetom. Po naravni poti se bo popkovina pretrgala, ali ko bo kobila vstala ali pa ob sunkovitih poskusih žrebeta, da se postavi na noge. Popkovina se pretrga nekaj centimetrov od žrebetovega popka, kjer je tudi ožja kot drugje. Če jo je nujno pretrgati s človeško pomočjo, jo z rokama čvrsto primite z vsake strani omenjenega mesta prepognite – zavihajte in potegnite širom. Nikoli je ne režite! Prepogibanje in vlečenje narazen stimulira zapiranje žil v popkovini in zmanjša možnost močnejše krvavitve. Če le-ta ne ponehuje, pritisnite na popek s palcem in kazalcem ter nekaj časa tiščite. Pripravljeno imejte razkužilo za popek in ga po potrebi nanašajte nekaj dni, da preprečite infekcijo.

Pustite kobilo in žrebe, da počivata in dajte jima možnost, da se, nemotena, navežeta eden na drugega. Diskretno na debelo s slamo (ne z žaganjem, da se ne bo prijemalo na mokro žrebe in potno kobilo) nasteljite boks. Če lahko, odstranite moker in krvav nastilj, vendar ju ne vznemirjajte. Pozorno ju opazujte naslednjih 24 ur.

Prepričajte se!

Da žrebe diha normalno (okrog 30 vdihov/izdihov na minuto).
Da je žrebe bistro in se odziva na stimulacije iz okolja
Da kobila ni agresivna ampak radovedna in sprejema žrebe (občasno se pojavlja problem odbijanja ali celo agresivnosti proti žrebetu, večinoma pri prvem porodu – glej Materinski instinkt).
Da se stvari odvijajo v okviru 1-2-3 pravila: žrebe naj bi se vstalo v roku 1 ure, začelo sesati v roku 2 ur in izločilo prvo blato (mekonij) v roku 3 ur. Če po dveh do treh urah žrebe ne sesa, je prešibko ali pa ne najde seskov, mu pomagajte, saj je prvo mleko, kolostrum (rumeno, kremasto in lepljivo), izredno bogato s protitelesi in žrebe oskrbi z pasivno imunostjo dokler se ne vzpostavi njegov imunski sistem. Ne čakajte do pet pred dvanajsto, če po 8 urah ne morete pripraviti žrebe, da bi sesalo, pomolzite kobilo in ga nahranite po steklenički. Glede izločanja mekonija (prvi, temno rjavi smolasti ali trdi iztrebki) nekateri veterinarji priporočajo preventivno odvajalo (klistir) že pol ure po rojstvu, ko žrebe še leži. Če je žrebe zaprto (mekonij je trd in zastane v debelem črevesu), ga opazite, kako se napenja, blata pa ne more izločiti. Izkušenejši rejci ponavadi “vzamejo stvar v svoje roke”, če niste prepričani, da lahko žrebe očistite ali klistirate, ne da bi poškodovali debelo črevo, ali če je mekonij visoko v črevesu, pokličite strokovno pomoč. V hujših primerih zaprtja je namreč potrebna celo infuzija.
Da je kobila bistra in pozorna. Takoj po porodu ji ponudite hrano, saj bo, če je vse v redu, jedla takoj, ko bo pripravljena. Ne pozabite na čisto, svežo vodo, če v boksu ni napajalnika.

Pozor!

  • Prepričajte se, ali žrebe res sesa! Če se poskus sesanja konča hitro in povrh vsega večina mleka izteče iz gobčka, je očitno nekaj narobe. Preverjajte tudi vime, ker to, da žrebe tišči glavo kobili med noge, še ne pomeni, da tudi sesa, sesati pa mora, tudi sedemkrat na uro! Vneto vime (mastitis) tudi preprečuje normalno “dobavo” mleka.
  • Kdaj poklicati strokovno pomoč? Če v prvih šestih urah žrebe ne izloči vsaj malo mekonija, preneha sesati, dobi vročino (normalna temperatura novorojenega žrebeta je okrog 38,5 C), pogosto dviguje rep, se napenja ali valja, postane otožno, apatično, težko diha. Navedeni simptomi lahko pomenijo zaprtost, počenje mehurja, koliko ali celo zastrupitev krvi.
  • Driska je pogosti spremljevalec majhnih žrebet v času kobiline prve poporodne gonitve (navadno sedmi do deveti dan). Če gre za le malo kašaste iztrebke, se bo verjetno prebavni trakt uredil sam od sebe, pri močnejši driski pa je potrebno dajanje preparatov po navodilih vašega veterinarja. Posledica driske je vneta koža na zadnjici, zato jo po potrebi umivajte z mlačno vodo in zelo nežnim milom, temeljito izperite, osušite kožo in jo namažite (šentjanževo olje, ognjičeva krema, gel aloe vere,…).
  • Popek oziroma ostanek popkovine razkužujte vsaj dva do tri dni z jodovo raztopino in kontrolirajte stanje prvih deset dni. V tem času naj bi se popkovina posušila in odpadla. V nasprotnem primeru (gnojni izcedek, oteklina) pokličite veterinarja, saj obstaja nevarnost infekcije, okužba pa se kaj hitro lahko prenese na sklepe.

 

Za konec

Ker je v naravi zdravo žrebe že po nekaj urah pripravljeno na potovanje s svojo družino, ne bo nič narobe, če boste tudi vi vašemu malemu korenjaku privoščili gibanje po naravi, svež zrak in tople sončne žarke že v prvem tednu starosti. Če je z njim vse v redu in če je vreme lepo seveda. Pomagajte mu najti pot iz varnega zavetja štirih sten v svet poln novih vonjev in senc in mu nekaj časa stojte ob strani, da ne bo zašel v težave. Poskrbite za varnost v izpustu, ker še nima izostrenega vida in ko boste videli, da je ves moker in utrujen od raziskovanja, ga skupaj z mamo odpeljite nazaj v topel in suh boks. Pa veliko veselja!

SHARE
Prejšnji članekIzbira konja
Naslednji članekŽelodec, lat.: Gaster

BREZ KOMENTARJEV