Nasveti za delo s konjem: skriti “skrivnostni dejavnik” za uspešno ježo

Nasveti za delo s konjem: skriti “skrivnostni dejavnik” za uspešno ježo

1407
0
SHARE

Dragi prijatelji in konjarji,
dobrodošli v novem prispevku z nasveti za boljše delo s konjem.

Ta prispevek (razdeljen v dva dela, op.p.) je eden najpomembnejših, kar sem jih kdaj napisal. Če boste podane informacije aktivno vključili v svojo prakso oziroma trening, lahko znatno izboljšate svoj uspeh v ježi. Priporočam, da si prispevek preberete večkrat.
OK, pa začnimo.
Kot trener, ki se večinoma ukvarja z ne-profesionalnimi jezdeci, amaterji, se srečujem z mnogimi težavami, ki mučijo amaterske konjarje… Tako pri treningu kot na tekmovanjih.
Ali veste, katera je njihova najpogostejša pritožba?
Spodaj je navedena z odebeljenim tiskom…

„Enostavno ne morem pripraviti mojega konja, da to izvede“

Profesionalni trenerji, ki veliko učijo druge, poslušajo takšne pritožbe neprenehoma. Večina amaterjev ima kakšne težave pri ježi in treniranju svojih konjev. Če ste eden izmed njih, se, prosim, ne počutite, kot da ste edini, ki ima težave.
Ste namreč v istem čolnu kot še mnogo drugih ljudi.

Najprej naj bo vsem kristalno jasno, da trenirati konja za nastopanje na naprednem nivoju ni enostavna naloga. Imel sem študente, ki so bili geniji. Imel sem študente, ki so bili izredni atleti. In vsi so bili mnenja, da je učenje ježe in treniranje konj eden največjih izzivov, pred katere so bili kdajkoli postavljeni. Enega študenta ne bom nikoli pozabil. Dosegel je črn pas v več borilnih veščinah, celo poučeval jih je. Zapovrhu pa je bil še uspešen poslovnež. Človek je bil zelo nadarjen, bolj nadarjene že težko srečaš. A po letu dni poskusov, da bi se naučil jezditi performans konja, je odnehal. Zakaj? Njegova izjava je bila: „To je najtežja in najbolj komplicirana zadeva, ki sem se je kdajkoli učil!“
Resničnejših besed še nisem slišal.
Učiti se jezditi je v veliki meri podobno obvladovanju borilne veščine.
Kot pri borilnih veščinah je potrebna zbranost, koncentracija, osredotočenje, kombinirano s časovno in gibalno koordinacijo. Zapovrhu pa, glede na dejstvo, da ježa vključuje še eno živo bitje (konja), je zadeva dosti bolj kompleksna.

Po tem, ko ste prebrali zgornji odstavek, želim, da vam je jasno, da, če imate kakršenkoli uspeh pri treniranju vašega konja, delate dobro. Tudi če je vaš napredek boleče počasen, vam dejstvo, da sploh napredujete, mora biti v ponos..{+++}

Sam sem v konjski industriji že od leta 1980, tako da je zdaj treniranje konj zame kar enostavna zadeva. Razlog, da je tako enostavna, pa je v tem, da sem v to vložil ves svoj čas, plus stotine konjev, na katerih sem vadil. Ampak niti za trenutek ne pomislite, da mi je bilo v obdobju učenja treniranja lahko. Niti slučajno. Prav dobro se še spominjam, kakšne napore sem moral vlagati za doseganje napredka.
Tu pa prihaja nekaj zelo DOBRIH novic…
Zdaj, po letih in letih dela in spoznavanja, kako kompleksno je učenje ježe in treniranja konja, naj vam rečem tole…
Prav vsak, ki si res želi, se lahko nauči!
Tako je, verjamem, da če lahko hodite in žvečite žvečilko hkrati, posedujete fizično sposobnost, ki je potrebna za znanje dobrega jezdenja. Plus, če imate dovolj dobro sposobnost psihične koncentracije, da ste sposobni analizirati probleme in brati govorico telesa, ste verjetno tudi dovolj nadarjeni za treniranje konj.
Tu je pomembna stvar, ki jo želim poudariti:
Ni
vam treba biti izredni atlet, da bi dobro jezdili. In ne rabite biti genij, da bi znali dobro trenirati konja. Obstajajo zelo uspešni trenerji, ki so majhni in debeli, z nič več atletskih ali možganskih sposobnosti kot povprečen sosed iz ulice.
V čem se torej ločijo uspešni konjarji od drugih?
Močna želja po uspehu in močno zavedanje o tem, kaj počnejo. Velik „faktor uspeha“ tu je zavedanje o tem, kaj počno in sposobnost spremeniti sistem dela, ko spoznajo, da nekaj počno narobe. To „zavedanje in sposobnost spreminjanja“ je tako pomembno, da ga moram prav posebej poudariti.
Spodaj vam bom razkril, kako tudi VI lahko uporabite moč „zavesti in sprememb“ da v precejšnji meri zboljšate vaše jezdenje in treniranje.

OK, začnimo z namigi za ježo:
O skritem „skrivnostnem elementu“ za uspešno ježo in treniranje

Poznam ljudi, ki so preštudirali vse trening tehnike, znane človeštvu. Udeležili so se velikega števila klinik in gledali so nešteto videov različnih trenerjev. Kar nekaj metod znajo na pamet. Kar pa je presenetljivo, nobena tehnika, ki so se je naučili, jim ne odgovarja. Ko jo preizkusijo na svojem konju, se konj ne odziva tako, kot bi se moral.
Kaj mislite, zakaj je tako? Zakaj se konj ne odzove tako, kot se odzivajo konji profesionalnim trenerjem na videoposnetkih?
Hja, obstaja dosti velika možnost, da amaterji ne PONAVLJAJO zadev natančno tako, kot so videli delati trenerja. Z drugimi besedami, ne uporabljajo svojih ROK, NOG in TELESA na način, kot MISLIJO da jih uporabljajo. Zaradi tega trenirajo in ponavljajo tehnike vedno znova, a brez izboljšanja.
Nedvomno ste že slišali za star pregovor „Practice Makes Perfect“ -z vajo se doseže popolnost?!
Hm, torej, ne doseže se. Samo s popolno vajo se doseže popolnost.

Naj vam ilustriram povprečen scenarij…
K meni je na nekaj ur jahanja prišel neki fant. Imel je težave s pripravljanjem konja, da bi se obrnil na zadnjih nogah. Razlog za težavo je bil v tem, da je direktno vajet potegnil preveč ven ( jo odprl) in tako prisilil konja, da je hodil v krog, namesto, da bi se obrnil. Skozi učno uro sem ga opozarjal, naj drži roki bližje bokom, v približni višini zank za pas na hlačah. Pojasnil sem mu, da bo drža rok pod tem kotom pripeljala konja v obrat na zadnjih nogah.
Demonstriral sem mu pravilne gibe rok tri ali štiri krat, tako, da jih je fant videl. Potem sem mu rekel, da ponovi manever in ga naredi pravilno. In on? Zopet naredi narobe!
Pravzaprav uporabi roke na enak način, kot jih je prej. In to ne zaradi tega, ker se ne bi trudil.
Je ta fant idiot? Je psihično retardiran? Ne, fant je popolnoma normalen. In njegove reakcije na moje inštrukcije so enake kot jih ima 85% ljudi. Zakaj torej ljudje reagirajo na tak način? Zakaj ta fant ni uporabil svojih rok na način, ki sem mu ga pokazal?

Odgovor je „SPOMIN V MIŠICAH“.
Preide nam namreč V NAVADO, da uporabljamo svoje roke in noge na določen način. In ta „način gibanja“ je zapisan v naših možganih kot močna nevrološka korenina, ki jo je zelo težko „izkoreniniti“.

Kako pa jo premagamo? Torej, obstaja kar nekaj načinov. V primeru fanta, ki sem ga opisoval zgoraj, sem moral fizično ga prijeti za roko in jo premakniti zanj. Dobesedno sem vodil njegovo roko naprej in nazaj na način, ki je bil potreben za usmerjanje konja v obrat na zadnjih nogah. Potem je vadil gib kakšne tri minute (samo sede pri miru na konju). Nato sem od njega zahteval obrat. Prijel je za vajeti in krasno obrnil konja. Nova nevrološka korenina, čeprav še drobčkena, je pognala v možganih.
Najbolj praktičen način premagovanja neželenega spomina v mišicah je ta, da vas nekdo posname medtem ko jezdite vašega konja. Natančno preštudirajte posnetek in preverite, če pravilno držite in uporabljate svoje roke, noge in telo. Če ne delate prav, sedite na konja in se skoncentrirajte na določen gib. Ponavljajte ga in ponavljajte, dokler ne boste začutili, da vam gre dobro. Potem vzemite v roke vajeti in poskusite zares. Po vadbi naj vas zopet posnamejo. Videti sami sebe, kako delamo napake ponavadi „čudežno“ pomaga, da sami sebe prepričamo, da se popravimo. Če boste dejansko preizkusili to metodo, boste v kratkem času delali dosti bolje.

Nekateri pogosti problemi zaradi spomina v mišicah

Naj vam navedem nekaj primerov, povezanih s spominom v mišicah, iz resničnega življenja…
Tu je problem številka 1, ki ga vidim pri amaterjih, ki sami poskušajo trenirati svojega konja…
Jezdijo s preveč popuščenimi vajetmi.
Vajeti držijo tako na dolgo, da v trenutku, ko bi morali vzpostaviti kontakt s konjem (preko brzde), ne morejo. Zadeva se konča z upogibanjem zapestij in ukrivljanjem rok, da bi prišli do efekta.
Seveda na tak način (z uporabo rok na tak način ) nimajo sreče pri ustavljanju in obračanju konja. Prav tako ne morejo konja zbrati.
Treba je jezditi z rokami pred sprednjim ogrodjem sedla (t.i. swells). Vajeti je treba držati na takšni dolžini, da, ko potegnemo komolce nazaj, pridemo v kontakt s konjevimi usti.
Bodite pozorni na to, kako profesionalci uporabljajo svoje roke. VSI jezdijo z rokami kar precej pred sedlom. In to počno z zelo dobrim razlogom.
Ko ustavljajo ali obračajo konja, ne upogibajo zapestij. Prav tako ne ukrivljajo rok in z njimi opletajo okoli telesa…

Trenerji enostavno premaknejo komolce nazaj!

Prosim, da preberete zgornji stavek še enkrat. Je bistvenega pomena.

Še en pogost problem:
Ne glede za kakšne namene imate svojega konja, pomembno je, da se zna dobro in čvrsto ustaviti z zadnjim delom. Vendar lahko na najbolje natreniranega konja postavite povprečnega amaterja in ustavljanje ne bo vredno piškavega oreha.
Zakaj? Zato, ker se povprečni jezdec ne zna pravilno ustavljati.
Poglejte, da bi se konj dobro ustavil, je nujno, da jezdec v sedlu sedi sproščen. Mora sedeti na „žepih kavbojk na zadnjici“, z zaokroženim spodnjim delom hrbta (križem) in sproščenimi rameni. Tudi noge morajo biti sproščene. Jezdite na tak način in konj se bo ustavljal pravilno.
Povprečni jezdec dela ravno nasprotno. V sedlu je tog. Križ potegne vase in stisne mišice. Sedi na stegnih namesto na zadnjici (cheeks of but 😉 ). Ramena so toga in noge prav tako. Pri taki drži jezdeca se noben konj ne more pravilno ustaviti.
A tudi če se jezdec tega zaveda…
Tudi če se ga uči, kako pravilno ustaviti, kaj mislite, kakšne so njegove šanse, da se bo njegova drža spremenila v samo nekaj lekcijah? Vam bom jaz povedal…skoraj nikakršne. Zakaj? Zato, ker bo spomin v mišicah poničil ves jezdečev trud.
Kar je še huje, tudi najbolje natreniran konj bo po nekaj takšnih ježah postal neizvežban.
Na žalost čas ne popravi problema. Jezdecu je v NAVADI, da jezdi na tak način. Njegove mišice so „naravnane“, da se stisnejo, ko se začne akcija.
Če jezdec ne vloži koncentriranega napora v spremembo, bo vedno jezdil napak. Leta in leta.

OK, zdaj razumemo problem. Naslednjič bo govora o rešitvi…

Do naslednjič pa veliko veselja pri delu z vašimi konji!

Larry Trocha Training Stable
http://HorseTrainingVideos.com/

Prevedeno in prirejeno z dovoljenjem g. Troche!
VQH

Bralcem svetujemo, da poiščejo nasvet kvalificiranega veterinarja in/ali strokovnjaka preden začno s kakršno koli diagnozo, zdravljenjem, terapijo oziroma delom s konjem.

BREZ KOMENTARJEV