Sobota, 12.02.2005
V Slapah v Ljubljani (spet pri Tjaši doma 😉 ) se je zgodil prvi PHN igralni dan v Sloveniji. Igralni dan smo organizirali v sklopu PNH delavnic, ki so namenjene spoznavanju in urjenju v sedmih igrah, ki se jih konji igrajo med seboj in s tem vzpostavljajo hierarhijo in red znotraj črede. Če se človek potrudi igre razumeti in se nauči biti dober v njih, lahko s konjem »spregovori« v jeziku, ki je konju domač in naraven.
Igralni dan je tisti dan, ko sedem iger postane še bolj razigranih in zabavnih :). Poleg klasičnih PNH pripomočkov (povodec, oglavka, korenčkova palica in savvy vrvica), smo tokrat v manežo privalili, prinesli in pririnili še veliko rdečo žogo, še večji barvast hula hoop obroč in žareče oranžne stožce :). Neverjetno, kako hitro se nezaupljivo prhanje prelevi v navdušeno brcanje žoge (nekatere konjske pojave so poskušale na okroglo velikanko celo splezati 😉 ).
Potem smo pustili prosto pot domišljiji… Edini cilj je bil najti čim več načinov, kako uporabiti igrače kot pripomočke pri igranju prvih treh iger (prijateljska igra, igra ježevca in igra gnanja). Prvi korak je bil jasen: konjičkom je treba pokazati, da je obroč zaprisežen vegetarijanec in da je žoga očitno sita ;). Prijateljska igra (božanje po celem telesu z žogo, obročem, stožcem, konj lahko predmete ovoha, poliže…) reši problem. Potem se je začelo pravo eksperimentiranje ;).{+++}
Aha, še tole preden zares začnem: ob vsem navdušenju smo doma pozabili vse fotoaparate, Nuša pa je ležala priklenjena na bolniško posteljo (ja, resno, za tisto dopoldne so jo preverjeno priklenili na posteljo, ker bi se v nasprotnem primeru kljub bolečinam prikazala v Slapah 😉 ), zato nimamo niti ene same samcate fotografije s tokratnega srečanja. Zadevo je rešila Nuša, ki je dogajanje »po nareku« narisala :). Hvala, Nuš!
Torej…
S pomočjo obroča smo določili prostor, znotraj katerega naj bi se pri igri ježevca in pri igri gnanja gibale prednje noge, kadar konj odmika zadnji del in zadnje noge, kadar konj odmika prednji del. Preprosto, ne? Prav, ja… 🙂
Žoga je opravljala svoje običajno delo (bila je brcana in kotaljena 😉 ). Z brcanjem žoge pred seboj in vodenjem konja za seboj, konja navajamo na to, da sledi in se ne umika »sumljvim predmetom«. Radovednost in zaupanje premagata strah.
Slalom med stožci je odlična vaja za izpopolnjevanje igre gnanja. Lahko konja vodite med stožci zgolj z igranjem igre gnanja (odmikanje prednjega in zadnjega dela telesa)? Kaj pa z razdalje enega metra? Dveh? Ja, seveda je mogoče :). Veliiiiko občutka, še več domišljije in malo vaje, pa gre.
Avtorica risb: Nuša